Drugi sastanak Odbora za stabilizaciju i pridruživanje

26. februar 2015. |

Srpski izvoz u Evropsku uniju porastao je za više od 70 procenata, u periodu od 2010. do 2014. godine, od kada je primenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) kao i prethodnim Privremenim sporazumom o trgovini, liberalizovana trgovina između naše zemlje i Evropske unije, zaključeno je na današnjem sastanku Odbora za stabilizaciju i pridruživanje u zajedničkom saopštenju.

V.d. direktor Kancelarije za evropske integracije Ksenija Milenković i Žan-Erik Pake, direktor Generalnog direktorata Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju, predsedavali su sastanku na kojem je, između ostalog, razmotren i napredak Srbije u sprovođenju političkih i ekonomskih kriterijuma, zatim reforme u oblasti vladavine prava i pravosuđa, kao i sprovođenje SSP. Takođe, Odbor je izrazio i očekivanje da će nedavno zaključeni aranžman sa MMF-om doprineti napretku privrednih reformi.

Na Odboru je naglašeno i da će EU nastaviti da podržava Srbiju u procesu pristupanja, uz isticanje da je od 2007. godine iz fondova Unije već odobreno blizu 1,7 milijardi evra kao podrška unapređenju svih segmenata našeg društva. Posebno je bilo reči o saniranju posledica prošlogodišnjih poplava za koje je EU već dodelila 102 miliona evra donacija za obnovu područja širom Srbije. Dodatnih 60 miliona evra biće odobreno u narednim mesecima iz Fonda solidarnosti Evropske unije.

Istaknuto je da je od 2000. godine, EU, zajedno sa svojim državama članicama, ubedljivo najveći donator našoj zemlji sa 75 odsto od ukupne bespovratne pomoći koju je Srbija primila u tom periodu.


Odbor za stabilizaciju i pridruživanje u kojem se nalaze predstavnici Vlade Srbije, sa jedne strane, i predstavnici Evropske komisije i država članica Evropske unije, sa druge strane, ima važnu ulogu u obezbeđivanju kontinuiteta Procesa stabilizacije i pridruživanja, u pravilnom sprovođenju obaveza koje predviđa SSP, dok istovremeno predstavlja i značajan forum za ocenjivanje opšteg napretka Srbije u procesu pristupanja Evropskoj uniji.