J. Joksimović: Izveštaj Evropske komisije analiziran u svim institucijama

12. jun 2019. | Beograd

J. Joksimović: Izveštaj Evropske komisije analiziran u svim institucijama

Izveštaj Evropske komisije o napretku u evrointegracijama Vlada Srbije će na najozbiljniji način shvatiti, izjavila je danas ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović, ističući da ga niko nije potcenio, niti ima taj stav.

Joksimović je na skupštinskom Odboru za evropske integracije, odgovarajući na primedbe i konstatacije narodnih poslanika članova tog Odbora, kazala da postoje delovi u Izveštaju sa kojima se Vlada Srbije ne slaže do kraja, u smislu da nije do kraja uneto sve što je trebalo da bude notirano, kao i u pogledu nekih ocena.

„Niko nije potcenio taj Izveštaj, niti ima taj stav“, istakla je Joksimović ne sednici Odbora gde je zajedno sa šefom Delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem predstavila Izveštaj narodnim poslanicima.

Dodaje da nije pokušavala da pribavi političke poene ni sebi, ni Vladi Srbije tako što je ocenila da je Izveštaj EK pozitivan, a generalno jeste, i dodala da je veoma argumentovano i otvoreno govorila u kojim oblastima je ocenjen manji napredak, ili odsustvo napretka, kao i gde misli da ima političkih ocena.

„Tačno je da političke ocene služe za objašnjenje političkih kriterijuma, ali političku ocenu daju politički akteri, a oni koji pripremaju Izveštaj trebalo bi da uvrste sve ono što je relevantno i objektivno i da unesu sve političke ocene koje daju različiti izvori informisanja”, kaže Joksimović.

Kao primer je navela da kada se kaže u Izveštaju da je predsednica parlamenta pozvala poslanike pojedinih opozicionih partija na konsultacije i debatu, a ne unesete činjenicu da je taj deo opozicije koji je pozvan odbio poziv, to onda daje elemente nepravilne selekcije činjenica i unosi političku ocenu i konotaciju.

Odgovarajući na komentar poslanice Gordane Čomić da je potreban kontekstualni napredak u tumačenju Izveštaja, Joksimović kaže da je kontekstualni napredak neophodan da se borite za istinitost i objektivnost i da je to uloga odgovorne Vlade i odgovornih ministara i svih koji se bave procesom evropskih integracija.

„To što ukazujemo na nešto sa čim se ne slažemo ili što smatramo da nije dovoljno zabeleženo, pa to nije rušenje dogovorne platforme, to je jedna normalna i razumna razmena mišljenja između onih koji su pristali da budu ocenjivani i onih koji žele da nas ocenjuju, jer smatraju da imamo potencijal da postanemo funkcionalni deo EU“, navodi Joksimović.

Što se tiče o tome šta će Vlada Srbije raditi sa preporukama, Joksimović navodi da su neke od preporuka date u formi merila za zatvaranje poglavlja.

„Kada imate merila za zatvaranje poglavlja kao preporuku koju treba da sprovedete, jasno je da ne možete sve da postignete u jednom izveštajnom periodu od godinu dana. Ako bismo u svakom izveštajnom periodu uspevali da zatvorimo i sprovedemo sve preporuke za zatvaranje, onda ja verujem da bismo za dve godine bili spremni da pričamo o ratifikaciji ugovora o članstvu, a to objektivno nije moguće“, navela je ministar.

Dodaje da zato postoji izveštajni period i zato postoje i prelazna merila i merila za zatvaranje, a krajnja svrha implementacije jeste da se sprovedu merila za zatvaranje.

„Mi smo dosta od ovih preporuka sproveli, ali nije sve do kraja urađeno“, kazala je Joksimović.

Izvor: Tanjug