
Tokom sedmog sastanka Odbora za praćenje Programa Interreg IPA Rumunija–Srbija, koji je održan onlajn 22. jula, izabrano je šest predloga projektnih ideja, ukupne vrednosti 22,9 miliona evra.
Drugi poziv za dostavljanje predloga odnosio se na Specifični cilj 1.2 – promovisanje obnovljive energije u skladu sa Direktivom (EU) 2018/2001, uključujući kriterijume održivosti, kao i Specifični cilj 1.3 – promovisanje mera energetske efikasnosti i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Poziv je pokrenut 17. decembra 2024. godine i izazvao je izuzetno interesovanje: podneto je 25 projektnih ideja, putem kojih su potencijalni korisnici iz dve države zatražili više od 68 miliona evra sredstava Evropske unije – što je sedam puta više od budžeta koji je bio dostupan za ovaj poziv. Ovo predstavlja jasan dokaz velikog interesovanja za prekograničnu saradnju između Rumunije i Srbije u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Ukupan budžet ovog poziva iznosio je 10,3 miliona evra, od čega 85%, odnosno 8,8 miliona evra, predstavlja doprinos Evropske unije.
Zahvaljujući mehanizmu dodatnog ugovaranja, koji ima za cilj da poveća stopu apsorpcije finansijskih sredstava EU na nivou programa, vrednost odabranih projekata premašiće prvobitno planirani budžet za ovaj poziv.
Za rumunske korisnike, Vlada Rumunije pokriva 13% od ukupnih 15% nacionalnog sufinansiranja, dok preostalih 2% predstavlja sopstveni doprinos svakog rumunskog partnera.
Ministarstvo razvoja, javnih radova i uprave Rumunije je Upravljačko telo Programa Interreg IPA Rumunija–Srbija 2021–2027, koje ima ukupni budžet od 87.725.681 evra i finansira projekte iz oblasti zaštite životne sredine i prilagođavanja klimatskim promenama, zdravstva i obrazovanja, turizma i kulture, kao i upravljanja granicom.
Dodatne informacije o Programu Interreg IPA Rumunija–Srbija, uključujući detalje o drugom pozivu za predloge projekata, dostupne su na: www.romania-serbia.net.