
Током седмог састанка Одбора за праћење Програма Интеррег ИПА Румунија–Србија, који је одржан онлајн 22. јула, изабрано је шест предлога пројектних идеја, укупне вредности 22,9 милиона евра.
Други позив за достављање предлога односио се на Специфични циљ 1.2 – промовисање обновљиве енергије у складу са Директивом (ЕУ) 2018/2001, укључујући критеријуме одрживости, као и Специфични циљ 1.3 – промовисање мера енергетске ефикасности и смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште.
Позив је покренут 17. децембра 2024. године и изазвао је изузетно интересовање: поднето је 25 пројектних идеја, путем којих су потенцијални корисници из две државе затражили више од 68 милиона евра средстава Европске уније – што је седам пута више од буџета који је био доступан за овај позив. Ово представља јасан доказ великог интересовања за прекограничну сарадњу између Румуније и Србије у области енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије.
Укупан буџет овог позива износио је 10,3 милиона евра, од чега 85%, односно 8,8 милиона евра, представља допринос Европске уније.
Захваљујући механизму додатног уговарања, који има за циљ да повећа стопу апсорпције финансијских средстава ЕУ на нивоу програма, вредност одабраних пројеката премашиће првобитно планирани буџет за овај позив.
За румунске кориснике, Влада Румуније покрива 13% од укупних 15% националног суфинансирања, док преосталих 2% представља сопствени допринос сваког румунског партнера.
Министарство развоја, јавних радова и управе Румуније је Управљачко тело Програма Интеррег ИПА Румунија–Србија 2021–2027, које има укупни буџет од 87.725.681 евра и финансира пројекте из области заштите животне средине и прилагођавања климатским променама, здравства и образовања, туризма и културе, као и управљања границом.
Додатне информације о Програму Интеррег ИПА Румунија–Србија, укључујући детаље о другом позиву за предлоге пројеката, доступне су на: www.romania-serbia.net.