Evropska komisija usvojila revidirani Akcioni plan Strategije EU za Jadransko-jonski region

13. maj 2025. |

Evropska komisija usvojila revidirani Akcioni plan Strategije EU za Jadransko-jonski region

Evropska komisija je usvojila revidirani Akcioni plan Strategije EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR), čime se započinje nova faza regionalne saradnje i održivog razvoja.

Strategija EU za Jadransko-jonski region, koju je Evropski savet pokrenuo 2014. godine kao treću od četiri makroregionalne strategije, okuplja deset zemalja učesnica - četiri države članice EU (Hrvatska, Grčka, Italija, Slovenija), pet zemalja kandidata za EU (Albanija, BiH, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija) i jednu zemlju van EU (San Marino) - kako bi se zajednički suočile sa izazovima u regionu.

Od svog osnivanja, EUSAIR se fokusira na četiri stuba: Plava održiva ekonomija, Povezivanje regiona (transport i energija), Kvalitet životne sredine i Održivi turizam. Tokom protekle decenije, u okviru ovih stubova glavne aktivnosti bile su regionalna povezanost, promovisanje održivog turizma, unapređeno upravljanje pomorstvom i zaštita životne sredine. Značajne inicijative uključuju inovacione centre u glavnim lukama, održive priobalne turističke rute i poboljšane mere pomorske bezbednosti. Novine u EUSAIR-u usklađene su sa ključnim oblastima politika EU kao što su Evropski zeleni dogovor, Evropska digitalna strategija i Zelena agenda za Zapadni Balkan.

Prilagođavanje novim izazovima

U revidirani Akcioni plan Strategije uveden je peti stub – Unapređena socijalna kohezija, usmeren na rešavanje socio-ekonomskih razlika, podsticanje angažovanja mladih i unapređenje socijalne inkluzije u celom regionu. Pored toga, Strategija uključuje tri horizontalna prioriteta – proširenje EU, izgradnju kapaciteta i istraživanje, inovacije i razvoj – zajedno sa tri međusektorske teme: cirkularna ekonomija, zeleni ruralni razvoj i digitalizacija. Ove novine odražavaju geopolitičku situaciju i osiguravaju da EUSAIR prati regionalne potrebe i težnje zemalja kandidata ka EU integracijama.

Unapređena struktura upravljanja je osnova novog Akcionog plana, jer se prioritet daje većoj političkoj posvećenosti, poboljšanom učešću zainteresovanih strana i pojednostavljenom donošenju odluka. Ova struktura je osmišljena da ubrza regionalne projekte i bolje ih uskladi sa ciljevima EU, tako što jača kapacitet Strategije da pokreće održivi razvoj i prekograničnu saradnju.

Nova faza Strategije

Usvajanje revidiranog Akcionog plana postavlja temelje za otporniji i povezaniji jadransko-jonski region. Nije reč samo o ažuriranju, već o strateškom razvijanju Strategije, usmerenom na rešavanje savremenih izazova uz jače jedinstvo i poboljšanu saradnju. Kako EUSAIR ulazi u novu fazu, Evropska komisija, zajedno sa zemljama učesnicama, posvećena je podsticanju socio-ekonomskog razvoja, ekološke održivosti i dublje integracije sa EU.

Novi okvir omogućava Strategiji da postane platforma efikasne makroregionalne saradnje obezbeđujući dugoročni prosperitet i stabilnost za jadransko-jonski region.