
Sanda Šimić, v.d. pomoćnice ministarke za evropske integracije govorila je danas na panelu posvećenom perspektivama povezivanja i saradnje u Dunavskom regionu, na 13. godišnjem forumu Strategije EU za Dunavski region (EUSDR), koji se održava u Beču.
Šimić je zahvalila Austriji, kao aktuelnoj predsedavajućoj državi Strategije EU za Dunavski region, kao i prošlogodišnjoj predsedavajućoj državi – Sloveniji, na tome što su temu proširenja i interese država koje teže članstvu u EU dovele u fokus EUSDR.
„EUSDR, kao i Interreg programi, predstavljaju retke platforme u kojima države, koje nisu članice EU, ravnopravno učestvuju, zajedno sa državama EU. To je za nas od velikog značaja, ne samo zbog prilike da izgradimo sopstvene kapacitete, već i zbog mogućnosti da sagledamo šta se nalazi sa druge strane prozora, kakva je dinamika rada u Evropskoj komisiji, da se upoznamo sa njihovim procedurama“, poručila je Šimić.
Ona je podsetila da Programi evropske teritorijalne saradnje u Srbiji postoje od 2004. godine, od Samita u Solunu, kao i da se ove godine obeležava 20 godina evropske teritorijalne saradnje u Srbiji.
„Kada je reč o budućnosti, iako u okviru makroregionalnih strategija i Interreg programa ravnopravno pregovaramo sa državama članicama, države koje nisu u EU ipak imaju manje pristupa određenim fondovima. Postepeno otvaranje novim fondovima bilo bi od velikog značaja za Srbiju“, naglasila je Šimić
Na 13. godišnjem forumu Strategije EU za Dunavski region, koji je okupio veliki broj zvaničnika i stručnjaka kako iz EU, tako i iz država kandidata, razgovaralo se o načinima za unapređenje stabilnosti i bezbednosti u Dunavskom regionu, za „davanje što jasnije evropske perspektive” državama sa tog prostora koje teže članstvu u EU, za jačanje poslovnih veština i šansi, te za očuvanje ekosistema Dunava.
EUSDR je makroregionalna strategija, koju je Evropska komisija pokrenula u decembru 2010, a Evropski savet podržao 2011. godine. Okuplja 14 država, među kojima su i članice i kandidati za članstvo u EU – Austrija, Bugarska, Hrvatska, delovi Nemačke, Mađarska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, BiH, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina.
Države koje učestvuju u Strategiji EU za Dunavski region se smenjuju po sistemu rotacije na mestu predsedavajućeg. Austrija je krajem prošle godine preuzela predsedavanje od Slovenije.