Мишчевић: Отварање граница међу чланицама ОБ подиже наш БДП

07. јун 2023. | Београд

Мишчевић: Отварање граница међу чланицама ОБ подиже наш БДП

Годишње 300.000 камиона пређе границе чланица Отвореног Балкана (ОБ), према анализи транспортне заједнице, а ако се успостави систем без контроле на унутрашњим границама три државе, то би повећало за један одсто наш БДП, а ако би се такав систем успоставио за читав Западни Балкан, повећање би било 3,5 одсто, изјавила је данас министарка за европске интеграције Тања Мишчевић

„То су цифре које говоре у корист економије, а политички мислим да не може ни да се измери његов значај“, рекла је она на конференцији Open Balkan Forum 2, коју је организовао Либек.

Мишчевић је истакла да то што је Србија чланица ОБ не значи да одустаје од Берлинског процеса и навела да то потврђују и чињенице да је наша земља у новембру закључила три споразума везана за радну снагу и недавно их ратификовала.

 „Када говоримо о Отвореном Балкану, прва важна ствар је на који начин су три државе ОБ дошле до нивоа усклађености својих докумената, лиценци, царинских декларација и свега што је потребно да се убрза проток роба и услуга и то тако што се сви заједно крећемо ка чланству у Европској унији“, рекла је она.

Мишчевић је оценила да су у том процесу кључни европски стандарди према којима све три државе имају обавезу јер су у процесу европских интеграција.

Према њеним речима, друга важна ствар јесте оно што постоји у европским интеграцијама а то је акцелерација односно убрзане интеграције.

„Када говоримо о чланицама ОБ међу њима имамо различите нивое у односу на усклађивање са европским стандардима. Србија  је отворила 22 поглавља, два привремено затворила, а Северна Македонија и Албанија, које су од лане кренуле у процес преговора су по природи ствари у другачијем темпу интеграције“, објаснила је Мишчевић.

Према њеним речима то може да буде одличан пример још једног важног принципа процеса интеграција, а то је процес преливања, који значи да онај који иде напред повлачи оне који су око њега.

Оценила је да је то добро и да је на неки начин натерало наше комшије да у неке процесе крену и раније него што су морали кроз процес преговора у приступању ЕУ.

Извор: Танјуг