Међународни фондови

Република Србија је почела да прима међународну помоћ у већој мери од 2001. године, како би што ефикасније спроводила  свеобухватне друштвене, политичке и економске реформе. У  првом периоду (до 2002) донаторска подршка углавном се састојала од хуманитарне помоћи усмерене на испуњавање хитних социјалних потреба становништва и решавања непосредних потреба - обезбеђивање подршке за увоз електричне енергије и опоравак националних енергетских система, обезбеђивање недостајућих лекова, као и решавање питања избеглица.

Након Солунског самита председника држава и влада чланица Европске уније и држава кандидата, који је одржан у јуну 2003. године, на којем је ЕУ  потврдила своју недвосмислену подршку европској будућности земаља Западног Балкана, донаторска подршка је постепено све више усмеравана  ка подршци структурним реформама, као одговор на изазове који прате процес европских интеграција.

На основу закључених билатералних и мултилатералних међународних оквирних споразума о развојној сарадњи и споразума о спровођењу различитих инструмената и програма који се финансирају из средстава међународне развојне помоћи, Републици Србији су на располагању  средства из различитих међународних фондова којима се финансира спровођење стратешких реформи у процесу  приступања Србије ЕУ и њен друштвено-економски развој.

Међународна развојна помоћ Републици Србији обухвата подршку билатералних и мултилатералних развојних партнера, укључујући и финансијску подршку међународних финансијских институција а обезбеђује се или у виду бесповратних средстава (укључујући хуманитарну помоћ) или као концесионални зајмови, који се одобравају под значајно бољим условима од тржишних.

Донаторску заједницу у Републици Србији чини преко 30 билатералних донатора/развојних партнера, мултилатералних организација и међународних финансијских институција.

Европска унија је водећи давалац бесповратних средстава Републици Србији у протеклих 25 година.

Министарство за европске интеграције обавља послове државне управе и повезане послове које се односе на планирање и програмирање, праћење и извештавање о процесу приступања Европској унији. Активности министарства укључују координацију, успостављање и развој система за коришћење ЕУ фондова, дефинисање финансијских циљева и приоритета, координацију програмирања ИПА средстава, праћење спровођења програма које финансира Европска унија и помоћи других донатора у Републици Србији; управљање оперативном структуром за Програме европске територијалне сарадње; праћење како министарства и друге институције испуњавају обавезе везане за приступање ЕУ и информисање јавности о приступању ЕУ и коришћењу међународне развојне помоћи, укључујући ИПА фондове.