
На Европској унији је да отвори врата за проширење за Србију, најпре кораком за који Србија испунила све техничке критеријуме, а то је отварање Кластера три у преговорима о чланству, изјавио је данас шеф кабинета министра за европске интеграције Марко Радин у Европској кући у Београду.
Радин је, на отварању изложбе фотографија "Примењена носталгија" поводом актуелног председавања Пољске Савету ЕУ, истакао да Пољска подржава Србију на европском путу, који за Србију представља одлучно и ефикасно спровођење реформи, на које се обавезала кроз преговарачки оквир.
Он је подсетио да Влада Србије спроводи реформску агенду како би унапредила економски и друштвени развој и убрзала приступање Унији.
План раста за Западни Балкан ступио је у тренутку када се унутар ЕУ поново јавило интересовање за политику проширења и то је прилика коју Влада Србије користи како би пут до чланства био делотворнији, рекао је Радин.
Говорећи о изложби, он је поручио да су кроз фотографије два аутора из Србије и Пољске указала на сличности између Београда и Варшаве, на све што је заједничко и што зближава два народа.
Данашња изложба даје још оправданог повода да кажемо да је јасан циљ Србије напредак, стабилност и јачање односа са ЕУ и ступање у пуноправно чланство, казао је Радин.
Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева истакла је да та колекција фотографија представља два града са различитим историјама и идентитетима, али који деле заједничке вредности, културно богатство и заједничку европску будућност.
Министарство за европске интеграције промовише културне вредности Србије у Европи, као и европске вредности у Србији, што је важно у јачању осећаја припадности у пројекту у којем видимо Србију и њене грађане као његов саставни део, навела је Халачева.
Отправница послова амбасаде Пољске у Београду Камила Дуда Кавецка изјавила је да верује да је европски пут Србије нераздвојив од њеног културног наслеђа и од њене јаке повезаности са народима Европе.
Аутори изложбе су Андреј Нихил из Србије и Томаш Јанус из Пољске. Нихил је у Варшави фотографисао места, сцене и људе који су га подсетили на Београд, док је у исто време и Томаш Јанус посетио Београд и фотографисао град и његове грађане. Изложба ће трајати до 12. маја и у јуну ће у истом формату бити постављена и у Варшави.
Извор: ФОНЕТ