ЕУ и Савет Европе подржавају реформске процесе у Србији

20. септембар 2023. | Београд

ЕУ и Савет Европе подржавају реформске процесе у Србији

Захваљујући сарадњи оствареној кроз заједнички програм ЕУ и Савета Европе Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску, већ су постигнути значајни резултати, који отварају пут даљој сарадњи, закључено је на првом састанку Управног одбора програма.

Истакнуто је и да су континуирани напори институција да се усагласе са европским стандардима кључни за побољшање живота људи у Србији, а са тим циљем ће Европска унија и Савет Европе наставити да подржавају реформске процесе у Србији, наводи се у саопштењу Канцеларије СЕ у Београду. 

Помоћник министра за европске интеграције Србије Мирослав Гачевић рекао је да Министарство препознаје приоритете обухваћене програмом Horizontal Facility као оне од виталног значаја за спровођење реформи у контексту процеса европских интеграција. 

„Владавина права, поштовање људских права и демократско управљање су срж процеса приступања, а ми у Министарству, заједно са нашим партнерским институцијама, веома смо посвећени одрживим и континуираним реформама у овим областима и промоцији стандарда Савета Европе. Верујемо да ће подршка планирана у оквиру треће фазе програма имати веома значајан утицај са позитивним ефектима на наше реформске напоре“, додао је Гачевић.

Шеф Одељења за сарадњу у Делегацији Европске уније у Србији Никола Бертолини поновио је да ЕУ континуирано подржава реформски процес Србије кроз значајне акције као што је Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску.

„Напредак постигнут у последњих шест година је приметан, али се очекују опипљивији резултати. Као што је наведено у говору председнице Европске комисије, Урсуле фон дер Лајен, владавина права и основна права ће увек бити темељ наше Уније - у садашњим и будућим државама чланицама; приступање је засновано на заслугама и потребан је напоран рад и вођство. Сходно томе, напредак реформи у овој области одређује темпо целокупног процеса придруживања ЕУ“, рекао је он.

Према његовим речима, најзначајнија лекција научена у претходној фази програма била је потреба за дубљим континуираним укључивањем државних и локалних власти и заинтересованих актера у спровођење активности и додао да се добра сарадња са цивилним друштвом показала као неопходан услов за истински напредак.

„Само заједнички можемо дефинисати приоритете, идентификовати напредак и проблеме, договорити неопходне кораке и остварити их. Радујемо се што ће Србија преузети пуно власништво над процесом и обезбедити његову одрживост“, рекао је Бертолини.

Шеф Одељења за програме и мобилизацију ресурса у Директорату за координацију програма Савета Европе Шнуц Рудолф Дур рекао је да значајне реформе захтевају дугорочне напоре и континуиране акције.

„Са тим циљем, Савет Европе, заједно са Европском унијом и у партнерству са корисницима, остаје посвећен пружању подршке Србији у испуњавању реформске агенде у области људских права, владавине права и демократије у складу са европским стандардима“, рекао је он.

На састанку се разговарало са институцијама корисницама програма о кључним достигнућима програма Horizontal Facility до сада, као и о плановима за будућност.

Програм је заједничка иницијатива Европске уније и Савета Европе која траје од 2023. до 2026. године са циљем пружања подршке корисницима у испуњавању њихових реформских агенди у областима људских права, владавине права и демократије, као и у усклађивању са европским стандардима, што је приоритет и у процесу проширења Европске уније.  

Извор: Танјуг