
Специјализована возила за транфузију и опрема за трансфузију и трансплантацију, данас су у Ужицу додељена Институту за трансфузију крви Србије, Институту за трансфузију крви Ниш, Банци крви Крагујевац, Институту за трансфузију крви Војводине, Клиничко болничком центру Земун и општим болницама у Суботици и Ужицу.
„Зашто нам ЕУ управо у овим сегментима помаже и зашто заједнички радимо на томе, није само усклађивање са правилима ЕУ, већ је важна изградња капацитета", рекла је министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
„Ова опрема је други део једног великог пројекта и драго ми је што је са нама овде наша саветница из Литваније, која нам помаже да се у сегменту супстанци људског порекла, које су заправо биомедицина, направимо напредак. То је нешто што морамо имати и не дај Боже да нам икада треба, али мора бити припремљено за добру и хуману употребу“, рекла је министарка Мишчевић.
Она је истакла да се ради на новим пројектима са ЕУ, а све у складу са потребама локалних самоуправа. Вредност уговора је два милиона евра, од чега 1,5 милион финансира Европска унија.
„У протеклих 25 година ЕУ је обезбедила 570 милиона евра у виду бесповратне помоћи за здравствени систем Србије. Опремљене су болнице, лабораторије, заводи за јавно здравље и и центри за трансфузију. Преко Европске инвестиционе банке средства у износу од 250 милиона евра су искоришћена за обнову и изградњу 20 великих болница широм Србије, укљућујући Институт Торлак као и четири унивезитетска клиничка центра - у Београду, НовомСаду, Нишу и Крагујевцу“, казала је Племена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији.
Халачева је истакла да је помоћ ЕУ омогућила коришћење нових хируршких сала, центара хитних помоћи, кухиња, кревета...подсећајући да је велика помоћ стигла током короне.
Изузетно је важно, рекла је министарка здравља Даница Грујичић, да се опрема користи за унапређење трансфузије крви и трансплантације, јер је један од приоритета Министарства здравља да грађанима приближи значај давалаштва крви и трансплантације органа.
„У том смислу Министарство здравља је формирало радну групу која ће спровести бројне активности у оквиру кампање добровољног давалаштва крви, у чему ће нам опрема намењена трансфузији бити од великог значаја", рекла је она.
„Добра је опрема, међутим људски ресурси су најважнији посебно када је трансфузија у питању, Оно што морам нашим добровољним даваоцима да обећам као ресорни министар јесте да ћемо морати на други начин да се односимо према њима и да ће се неке привилегије, које су биле у неким ранијим системима, поново вратити нашим давоацима крви“, нагласила је министарска Грујичић.
Градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић подсетила је да ужичка трансфзија покрива цео Златиборски округ, па ће ова возила много значити, јер овде има око 35.000 добровољних давалаца крви.
„Брзи хемоглобин, скрининг уређаји за доноре крви, инкубатор за тромбоците, аутоматски сепаратор, ваге за крв, ручни силер, замрзивач за складиштење крви и крвне плазме и пехаметар већ су у употреби, а од данас ће бити и ова два возила. Значајна донација за Службу трансфузије, али пре свега за све грађане Ужица и Златиборског округа, који као и сви грађани Србије заслужују висок квалилтет здравствених услуга, на чему сви радимо заједно“, истакла је ужичка градоначелница Ужица.
Ужицу је, захваљујући фондовима ЕУ, у последњих десетак година реализовано девет пројеката, а тренутно су у току три пројекта.
Извор: Танјуг