Владавина права и реформе у тој области најважније за процес евроинтеграција

25. јaнуар 2023. | Београд

Владавина права и реформе у тој области најважније за процес евроинтеграција

Владавина права и промене које реформе у области владавине права доносе, најважнији су елемент за побољшање свакодневног живота сваког грађанина Србије, али најважније су и за оне који се баве европским интеграцијама, рекла је министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.

Мишчевић је, обраћајући се на конференцији „Борба против заробљавања државе у Југоисточној Европи: испуњавање европског обећања о владавини права“, казала да је од исте важности и борба против корупције.

Према њеним речима, Србија је близу да започне процедуру са парламентом да се имплементирају кључни амандмани када је реч о судству, односно судијама и тужиоцима.

„Тренутно имамо радну групу која је сачињена не само међусекторски у смислу државних институција, Владе Србије, већ укључује и цивилно друштво, као и професионалне асоцијације. Борба против корупције није само имати могућност за превентивне мере, већ имати и казнене мере и бити што је могуће ефикаснији“, рекла је Мишчевић.

Како наводи, када то каже, не мисли да се сада не ради на томе. У том смислу, наводи да постоје планови, као и да неколико сектора траже начине како да буду што ефикаснији у борби против корупције.

Подсетила је и да област владавине права у новој методологији није смештена само у један део, једно поглавље или један акциони план. 

„Сада је део Кластера 1, који је од изузетне важности и фокусиран је на антикорупцијске мере које ће бити укључене у све или већину поглавља које имамо у процесу. То морамо имати на уму када се припремамо за отварање и затварање поглавља“, рекла је Мишчевић.

Према њеним речима, сарадња са цивилним друштвима у борби против корупције је важна, а цивилна друштва оцењује као јак и отпоран инструмент.

Истиче да је неопходно разговарати са цивилним друштвима о владавини права, као и да је то начин на који ће Србија наставити да сарађује не само у реформи владавине права, борби против корупције, већ свим питањима у овој земљи.

Конференцију организују Центар за европске политике (ЦЕП) и Центар за студије демократије (ЦСД) из Софије, а одржава се у оквиру пројекта „Имплементација заједничких решења из области антикорупције и добре владавине у Југоисточној Европи: Иновативне праксе и јавно - приватно партнерство“.

Пројекат има за циљ да пружи заједничка антикорупцијска решења за повећање одговорности државних институција и јачање цивилног друштва и владавине права у Југоисточној Европи и то кроз изградњу капацитета за примену најбољих пракси европских инструмената за иновације у друштвеним истраживањима.

Извор: Танјуг