
У Осечини се уз бесповратна средства Европске уније (ЕУ) обезбеђена преко програма ЕУ ПРО Плус, који се реализује у сарадњи са Министарством за европске интеграције, тренутно изводе радови на реконструкцији објекта Предшколске установе „Лане”.
Како би се унапредили услови боравка за око 190 деце и особља које ради у вртићу, радови вредности скоро 84.000 евра обухватају реконструкцију старог дела крова, набавку електронске опреме, док ће локална самоуправа израдити и Програм развоја општине Осечина.
„Општина Осечина је у току претходне две године у сарадњи са надлежним министарством доградила два боравка у Предшколској установи „Лане” и тиме решила дугогодишњи проблем са пријемом деце у установу. Сада су стечени услови да свако дете може бити примљено у вртић, без листе чекања. Реализацијом пројекта реконструкције крова на старом делу вртића решићемо и проблем прокишњавања, а самим тим ћемо обезбедити боље и здравије услове за боравак деце као и енергетски ефикаснији објекат”, рекао је Никола Томић, председник општине Осечина.
Европска унија финансира пројекат са више од 71.000 евра, док учешће општине износи 12.587 евра.
Рок за завршетак радова које изводи фирма за грађевинске радове Станковић Драган ПР из Малог Зворника, изабрана у поступку јавне набавке који је спровела општина Осечина, је 30 календарских дана.
Пројекат у Осечини је један од 33 пројекта локалне инфраструктуре у регионима Шумадије и западне Србије и Јужне и источне Србије које ЕУ подржава преко ЕУ ПРО Плус програма са скоро 5,5 милиона евра како би се унапредио квалитет живота људи кроз обнову и реконструкцију образовних, здравствених и установа социјалне заштите, спортских и објеката културе, као и унапређење комуналних услуга и зграда јавне администрације.
Активности ЕУ ПРО Плус програма који доприноси равномернијем друштвено-економском развоју Србије, Европска унија подржава са 40 милиона евра. Програм, чију реализацију води Министарство за европске интеграције, има за циљ да допринесе побољшаном управљању територијалним развојем, економском расту и унапређењу социјалне инфраструктуре и кохезије у 99 јединица локалне самоуправе, у два региона: Региону Шумадије и западне Србије и Региону јужне и источне Србије. Активности на терену спроводи УНОПС.