Потписан споразум за Програм прекограничне сарадње Србије и Северне Македоније

26. јун 2023. | Ниш

Потписан споразум за Програм прекограничне сарадње Србије и Северне Македоније

Трилатерални финансијски споразум за Програм прекограничне сарадње Србија - Северна Македонија за период 2021-2027, између Европске комисије, Србије и Северне Македоније, потписан је данас у Нишу у оквиру ЕУ недеље могућности, а од њега ће директну корист имати 850.000 грађана са обе стране границе.

Споразум, укупне вредности 9,7 милиона евра, од којих су средства ЕУ, кроз ИПА фондове 8,4 милиона, а чија прва транша подразумева 3,6 милиона, потписали су национални ИПА координатори - министарка за евроинтеграције Тања Мишчевић, потпредседник Владе Северне Македоније за европска питања Бојан Маричик и шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре.

Министарка Тања Мишчевић захвалила је на томе што је препознат значај прекограничне сарадње за људе који живе са обе стране границе, а посебно македонском колеги јер је нагласио да је реч о заједничком интересу да грађани осете користи од процеса приступања, да осете да се он не одвија само у Бриселу.

Изразила је задовољство што ће данас сви имати прилику да чују о осталим могућностима процеса, о програмима транснационалне сарадње, као и о позивима који ће бити расписани до краја године, како би се потенцијални корисници на време припремили за пријављивање пројеката.

„Значај прекограничне сарадње огледа се и у томе што је то помоћ грађанима, а не држави. Ово је партнерство између ЕУ и државе и заједнички помажемо оне пројекте који доносе корист великом броју људи“, рекла је Мишчевић.

Израчунали смо да је од 2004. до 2020. на 1.600 пројеката радило 1.000 организација – биле су то, како је додала, локалне самоуправе, НВО али школе и болнице и вртићи, сви финансирани са 400 милиона евра од којих је најдиректнију корист осетило више од 100.000 грађана.

Мишчевић је нагласила да ће наставити да раде на томе да се увећа број оних који могу да користе средства, као и на томе да се настави и продуби сарадња са суседним државама.

Подсетила је и да је недавно потписала меморандум о сарадњи у европским интеграцијама са македонским колегом.

„Циљ је да заједнички ефикасније и боље лобирамо и покажемо значај земаља западног Балкана у процесу ЕУ Интеграција“, навела је Мишчевић.

Амбасадор Жиофре изразио је задовољство што је споразумом крунисана ЕУ недеља могућности чији се завршни дан, који је посвећен локалном развоју и животној средини одржава данас у Нишу.

Жиофре је рекао да се и данас ставља акценат на то да се споразумом потврђује да се могућности не заустављају на границама са ЕУ, већ да постоје и у оквиру програма прекограничне сарадње, а који се директно односе на добробит грађана.

„Ми смо ту да пружимо подршку додатном развоју одрживог туризма социјалне инклузије и здравља“, рекао је Жиофре након потписивања споразума и нагласио да ће финансијска подршка бити конкретизована подношењем пројеката који ће унапредити животе грађана са обе стране границе.

ЕУ је зато ту да ради и подржава пројекте прекограничне сарадње, а таквих пројекта има још, као и различитих фондова кроз које Србија може да сарађује са Румунијом, Бугарском, Мађарском, БиХ, Црном Гором, рекао је он.

Маричик је прецизирао да ће од данас потписаног споразума директну корист имати 850.000 грађана и да ће захваљујући средствима укупне вредности од 9,7 милиона евра у наредних неколико година бити искоришћена могућност за додатно повезивање, да се покаже да ЕУ није само процес усклађивања законодавства, тешких реформи, трансформација на централном нивоу, већ и пројеката који директно доносе добробит грађанима.

Додао је да ће се у наредним годинама захваљујући споразуму улагати у развој културе и бољи живот грађана.

„Захваљујући идејама и пројектима грађани са обе стране границе показаће да имају исте жеље и наде и да су спремни да заједно раде на чланству у ЕУ“, рекао је он.

Подсетио је да Меморандум који је потписао са Мишчевић у Скопљу представља одраз настојања целог Балкана да ради за заједнички циљ на путу ка ЕУ.

На скупу је говорила и градоначелница Ниша Драгана Сотировски која је подсетила на све важне пројекте на којима се ради уз подршку ЕУ од гасног интерконектора, до пруге Београд Ниш, али и највећег еколошког пројекта у Србији везано за пречишћавање отпадних вода вредног 85 милиона евра.

Потписивање трилатералног споразума Нишу даје могућности да сарађује са општинама Северне Македоније, рекла је Сотировски и додала да је до сада сарађивао највише са општинама у Бугарској.

„Жеља нам је да сарадњу проширимо и на Румунију. Сваки евро који стигне у Ниш и наше локалне самоуправе је значајан, јер се не ради само о помоћи Нишу већ целом округу и срединама које гравитирају нашем граду“, рекла је градоначелница.

Подршка здравству и социјалној и културној инклузији, као и унапређење туризма, делокруг су новог Програма прекограничне сарадње Србије и Северне Македоније, који финансира ЕУ. 

Ово је други програм прекограничне сарадње између Србије и Северне Македоније. Укупан буџет програма који је Европска комисија усвојила 3. јуна 2022. износи 9,7 милиона евра, од чега 8,4 милиона евра суфинансира ЕУ.     

То је више него двоструко средстава у поређењу са претходном седмогодишњом финансијском перспективом. Трилатерални споразум одговара двогодишњим алокацијама у укупној вредности од 3,6 милиона евра, које ће бити допуњене у каснијој фази Програма како би се искористила укупна средства ЕУ намењена целом програму.

Очекује се да ће, захваљујући Програму, грађанима бити доступније услуге социјалне и здравствене заштите за угрожене групе, као и да ће бити више културних садржаја за све становнике са територије Програма. Развојем прекограничног туризма и заштитом културног и природног наслеђа са обе стране границе, значајно ће се повећати број туристичких посета и дужина боравка туриста у пограничном подручју.

Подручје овог програма прекограничне сарадње обухвата Јабланички и Пчињски округ у Србији и Североисточни регион и део Скопског региона у Северној Македонији, у којем живи око 850.000 становника  у обе државе.

Извор: Танјуг