Одржана радионица за новинаре о Програму сарадње земаља Југоисточне Европе у Србији

26. фебруар 2014. |

Јуче је у Београду одржана радионица за новинаре о Програму транснационалне сарадње Југоисточна Европа, током које су присутни имали прилике да се упознају са резултатима оствареним у оквиру овог Програма, као и значају Програма за процес територијалног, економског и социјалног интегрисања. Радионицу је организовала Канцеларија за европске интеграције Владе Републике Србије која, у оквиру Сектора за програме прекограничне и транснационалне сарадње, координира спровођење ових програма на територији Републике Србије.

Радионици, која је одржана на броду „Златно срце“, присуствовао је велики број новинара из целе Србије, а у уводном делу учесницима се обратио Бранко Ружић, министар без портфеља задужен за европске интеграције и нагласио да Србија геополитички, социолошки, културно и на сваки други начин припада Европи, и најавио да ће Република Србија у следећој финансијској перспективи Европске уније 2014-20 учествовати у два транснационална програма – Дунав и Јадранско-јонски транснационални програм.

"Крајњи ефекат оваквих пројеката је да практична примена прекограничне сарадње поред друштвене користи, доноси и профит. ЕУ је овде препозната, њене вредности се прихватају и шире", истакао је Ружић.

У наставку програма радионице учесницима се обратила помоћница директора Канцеларије за европске интеграције Санда Шимић и напоменула да је Србија у финансијском периоду 2007-2013. имала осам програма транснационалне и прекограничне сарадње, у оквиру којих је реализовано више од 600 пројеката на целој територији наше земље. „Није лако написати пројекат“, додала је Шимић и нагласила да Канцеларија за европске интеграције кроз редовне радионице организује обуку за писање и спровођење пројеката, а сајтови на којима се могу добити информације о томе су: / и http://www.evropa.gov.rs/. Она је истакла да је при писању пројекта неопходно придржавати се стриктних прописа Европске уније.

На крају, проф. др Милосав Георгијевић са Универзитета у Новом Саду је новинарима представио пример добре праксе кроз пројекат Развој лука на Дунаву, у којем, поред Србије, учествују и партнери из Мађарске, Аустрије, Словачке, Румуније, Бугарске и Хрватске.

У Програму Југоисточна Европа учествује 16 земаља (Србија, Аустрија, Грчка, Италија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Мађарска, Молдавија, Црна Гора, Румунија, Албанија, Словачка, Словенија, Украјина и Македонија).
Програмом се промовише боља регионална сарадња између држава учесница, која доприноси стабилности, напретку и безбедности региона.

Програми прекограничне и транснационалне сарадње пружају подршку институцијама и организацијама у пограничним областима суседних држава, ради унапређења сарадње, решавања заједничких изазова и побољшања живота у неразвијеним и тешко доступним срединама. У првој фази спровођења Програма Југоисточна Европа, пројектним партнерима из Србије на располагању је било више од 2,5 милиона евра, док је у другој фази реализације заједничка ИПА алокација за све земље кориснице ИПА фондова износила 16,5 милиона евра.

Каталог пројеката- „Програм сарадње земаља Југоисточне Европе у Србији“, можете да преузмете ОВДЕ.